Informace o materiálech

Bonell

Bonell je v podstatě vylepšená talířová pružina. U lepších typů se navíc dává mezi pružinu a vrchní vrstvu sedáku nebo matrace ještě kovová deska. Ta zajišťuje, že se pružina časem nepřetlačí do sedáku a nebude ji cítit při sednutí. Matrace do postelí a sedáky u sedaček s bonellovou pružinou se vyznačují vyšší pevností, jsou takzvaně "tvrdší", a tím pádem víc výdrží než obyčejné PUR matrace. U moderních typů této pružiny se zároveň nemusíte obávat vrzání nebo jiných rušivých prvků, kterými se vyznačovali pružinové matrace v dřívějších dobách.

Vlnovcová pružina

Vlnovcová pružina se používá do sedáků sedacích souprav. Jedná se o vodorovně uloženou pružinu v podobě vlnovky, ukotvenou do konstrukce sedačky. Sedací soupravy s vlnovcovou pružinou se vyznačují vyšší měkkostí a pohodlím než bonellové pružiny při zachovaní vyšší kvality a výdrže stejně jako sedačky osazené jen PUR matrací. Pokud je sedačka v kombinaci vlnovka + PUR pěna, můžete předpokládat skutečně velmi měkkou sedačku, do které se lehce zaboříte, při kombinaci vlnovka + HR PUR je sedák středně měkký, v případě kombinace vlnovka + bonell potom spíše středně tuhý. Sedačky vybavené kvalitními vlnovcovými pružinami tedy patří k těm kvalitativně lepším sedačkám na trhu

PUR pěna

Polyuretanová pěna používaná jako výplň matrací a sedaček. Jedná se o základní materiál používaný na trhu. PUR pěna se vyrábí v různých třídách tuhosti označovaných jako T20, T25, T30 a podobně. Obyčejně platí, že čím vyšší číslo za T následuje, tím je matrace tužší a zároveň více vydrží. Sedací soupravy, u kterých je v sedáku použité T15 nebo T20 radši nedoporučujeme kupovat. Sice budou pravděpodobně velmi levné, ale za pár měsíců už místo PUR pěny ucítíte pod sebou při dosednutí pružiny nebo konstrukci sedačky

HR PUR

Tento typ pěny se také používá u sedaček a matrací. Zkratka HR je z anglického high resistible, takže se jedná o vysoce odolnou a víc tuhou pěnu. Výhodou je samozřejmě delší životnost u takto vyrobené sedačky, nevýhodou pro někoho může být potom vyšší tuhost sedáku. Samozřejmě, že sedačky s HR PUR pěnou budou trochu dražší než sedačky s PUR pěnou.

Silikon

Silikonová pěna nebo kuličky se u sedaček používají jako výplň polštářů a opěrek. Někdy se mylně uvádí, že je "sedačka vyplněná silikonem". Pochopitelně, existují i sedačky, které mají i v sedácích silikon. Jedná se ale spíše o výjimku, protože tento materiál je velmi měkký a drahý, takže sedačka, která by skutečně byla celá takto vyplněná, bude velmi drahá a sezení na ní bude připomínat vodní postel. Častější je tedy silikonová výplň u zádových polštářů a opěrek, kde tento příjemně měkký materiál zajistí pohodlí uživatele, který se zaboří do sedačky pohodlně jako do peřin. Výhodou silikonu je také skutečnost, že se velmi málo uleží, takže polštáře vyplněné silikonem vydrží dlouho měkké a nadýchané. Nevýhodou je, že je méně tvarově stálý, takže obyčejně není možné z něho vyprofilovat hranaté nebo ostřeji tvarované polštáře.

LTD

Dřevotřísková deska pokrytá laminátem, nebo případně fólií finish (tady je toto označení ale trochu nesprávné). Základní moderní materiál používaný při výrobě nábytku. Povrch je pokrytý fólií v libovolném designe (např. design dřeva) a následně kvůli odolnosti pokrytý lakem nebo laminační vrstvou. Často se u dražšího nábytku vyrábějí z LTD korpusy skříněk a dvířka potom z dražších materiálů. LTD má svoje výhody i nevýhody. K výhodám patří nízká cena a možnost výroby v jakémkoliv barevném provedení. Nevýhodou je nízká odolnost vůči vlhkosti (nesmí stát ve vodě) a případně blednutí při dlouhodobém vystavení slunci. Ve vnitřních prostorách je to ale dobrý a často používaný materiál při výrobě nábytku.

MDF

Z anglického Medium Density Fibreboard. Tedy středně hustá dřevovláknitá deska. Na rozdíl od dřevotřísky se používá dřevo rozemleté na kaši a následně lisované při vysokém tlaku do desek. Povrch je potom pokrytý nejčastěji PVC fólií. Výhodou je větší možnost tvarovat tento materiál do různých tvarů a také vysoká odolnost PVC fólie (pokud je použitá) proti vlhkosti a poškrábání. I z tohoto důvodu se MDF dvířka používají nejčastěji u kuchyní a koupelnového nábytku, kde snášejí vlhkost a také silné zátěže při používaní.